14

Septoplastyka - Septoplastyka – korekta krzywej przegrody nosa w znieczuleniu miejscowym

MEDserwis.pl > Septoplastyka >Septoplastyka – korekta krzywej przegrody nosa w znieczuleniu miejscowym

Septoplastyka – korekta krzywej przegrody nosa w znieczuleniu miejscowym

Jakie mogą być deformacje przegrody nosa?

Deformacja, zniekształcenie przegrody nosa może dotyczyć części chrzęstno-przedniej lub kostno-tylnej, zdarza się, że dotyczy dwóch części jednocześnie. Problemy związanie ze zdeformowaną przegrodą nosa najczęściej pojawiają się pod postacią skrzywienia lub tzw. kolca przegrody nosa. Inne problemy, związane bezpośrednio ze skrzywioną przegrodą, które mogą się zdarzyć to niesymetryczne nozdrza przednie czyli po prostu niesymetryczne ,,dziurki nosa “. Perfekcyjnie prosta, leżąca idealnie pośrodku ciała przegroda nosa jest wyjątkiem, a jej deformacje oraz zniekształcenia zdarzają się niezwykle często.

Jakie mogą być przyczyny powstawania zniekształceń przegrody nosa?

Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną jest już wcześniej przebyty uraz nosa. Uraz mógł wystąpić całkiem ostatnimi czasy lub np. w dzieciństwie, o czym pacjent może nie pamiętać. W niektórych przypadkach przyczyną jest uraz okołoporodowy, który przejawia się dopiero w okresie dorastania. Niektóre zniekształcenia przegrody nosa mogą być dziedziczne i występować w rodzinnie od pokoleń.

Jakie mogą być objawy krzywej przegrody nosa?

Do najczęstszych objawów należą:
• jednostronne lub obustronne pogorszenie drożności nosa, w niektórych przypadkach całkowita blokada nosa, tak powstała niedrożność może doprowadzić do chrapania i powstania tzw. zespołu bezdechów sennych;
• reinfekcje zatok nosa;
• niesprawność czynności trąbek słuchowych oraz zawiązane z tym chroniczne zapalenia ucha środkowego i problemy z właściwym wyrównywaniem ciśnienia w uszach
• nawrotowe krwawienia z jam nosa;
• zapalenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych;
• zaburzenia śpiewu i mowy.

Bywa, że znaczne skrzywienie i deformacje przegrody nosa diagnozowane są przypadkowo, zazwyczaj podczas rutynowego badania laryngologicznego a wcześniej nie dają o sobie znać. Takim rutynowym badaniem może być np. badanie podczas naboru do służb mundurowych jak. np. do policji czy straży pożarnej gdzie skrzywienie przegrody może zdyskwalifikować kandydata.

Jak zdiagnozować krzywą przegrodę nosa?

Specjaliści mogą podejrzewać zniekształconą przegrodę nosa już nawet na podstawie wywiadu i zwykłej rozmowy z pacjentem słysząc jego ,,nosową" mowę. Badanie fiberoskopowe lub przy pomocy wziernika ostatecznie potwierdzi wcześniej postawioną diagnozę. Deformacje przegrody nosa może dobrze uwidocznić zdjęcie RTG zatok lub tomografia komputerowa nosa i zatok.

Jak wyleczyć krzywą przegrodę nosa?

W przypadku nieprawidłowości w drożności nosa, które wynikają z deformacji przegrody nosa jedynym rozwiązaniem jest leczenie zabiegowe. Zdarza się, że skrzywieniu przegrody nosa towarzyszy przerost małżowin nosowych. Wymaga to wykonania jednoczesnej septoplastyki (korekty przegrody nosa) oraz konchoplastyki czyli zmniejszenia małżowin.

Jakie są wskazania do leczenia zabiegowego krzywej przegrody nosa?

• Całkowicie niedrożny nos, zarówno jedno i obustronnie
• zaburzenia węchu;
• zapalenie błony śluzowej nosa;
• nawracające zapalenie zatok nosa, kanałów łzowych, migdałków podniebiennych;
• długotrwałe lub powracające zapalenie ucha środkowego;
• uporczywe krwawienia z nosa;
• z przyczyn kosmetycznych.

Wykonanie zabiegu dzieci i osób w wieku podeszłym rozważa się wyłącznie w głęboko uzasadnionych przypadkach.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu korekty krzywej przegrody nosa?
Nie należy wykonywać operacji przegrody nosa u osób, które mają zmiany zanikowe błony śluzowej nosa oraz ostre stany zapalne błony śluzowej nosa i zatok.

Jak przygotować się prawidłowo do zabiegu korekty krzywej przegrody nosa?
Pacjent przed zabiegiem musi być bez zupełnie zdrowy. Ostatni posiłek powinien spożyć 6 godzin przed zabiegiem. Jeśli pacjent choruje na poważne schorzenia przewlekłe takie jak: cukrzyca,, choroba wieńcowa serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, alergia itp. lub przyjmuje leki, które zmniejszają krzepliwość krwi, obowiązkowo musi powiedzieć o tym lekarzowi wykonującemu zabieg oraz zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu w celu odpowiedniego przygotowania się do operacji. Przyszły pacjent musi mieć także zdrowe zęby - jeśli pacjent ma próchnicę zębów, musi je wyleczyć u dentysty odpowiednio wcześniej.

Jak wygląda zabieg?
Zabieg korekty krzywej przegrody nosa można wykonać w znieczuleniu miejscowym z np. dożylną sedacją (tzw. potocznie ,,głupi Jaś”)- pacjent podczas operacji jest przytomny, jednak nie odczuwa żadnego bólu, dzięki znieczuleniu miejsca zabiegu. W niektórych przypadkach stosuje się również w znieczulenie ogólne (narkozę). Wykorzystanie konkretnego rodzaju znieczulenia zależy od ogólnego stanu pacjenta jak również współistnienia u niego innych chorób, które mogą stanowić przeszkodę do zastosowania znieczulenia ogólnego.
Celem zabiegu korekty krzywej przegrody nosa jest eliminacja deformacji oraz ustawienie przegrody w linii pośrodkowej ciała. W trakcie zabiegu koryguje się ustawienie zdeformowanego szkieletu chrzęstno-kostnego a pod koniec wykonuje się usztywnienie przegrody tzw. separatorami oraz zakłada się opatrunek (tamponadę) na 1-2 dni. Szwy oraz separatory usuwa się z nosa po około 5- 7 dniach od wykonania zabiegu. Zabieg korekty przegrody nosa trwa zazwyczaj 45-60 minut.

Po zabiegu korekty przegrody nosa

Pacjent po zabiegu z zastosowaniem znieczulenia miejscowego pozostaje pod opieką personelu pielęgniarskiego do 3-4 godzin, po czym w towarzystwie bliskiej osoby towarzyszącej może opuścić klinikę. Po około 1-2 godzinach po zabiegu pacjent może napić się chłodnego płynu oraz zjeść nieduży posiłek.

Zalecenia pozabiegowe

Jama nosa po zabiegu prostowania przegrody może być zatkana i niedrożna nawet przez 2-3 tygodnie - jest to normalny, prawidłowy przebieg gojenia się. Do kilku dni po zabiegu mogą pojawiać się wycieki z nosa w postaci śluzowo-krwistej wydzieliny. Nos należy przez kilka tygodni nawilżać zaleconymi przez lekarza specjalistę preparatami. Ponadto, zaleca się unikanie większego wysiłku fizycznego przez okres 8-10 dni. Nie wolno także spożywać alkoholu oraz gorących napojów przez co najmniej 48 godzin po zabiegu, ponieważ mogą spowodować krwotok z nosa. Zabronione są kontakty z osobami, które chorują na infekcję górnych dróg oddechowych oraz bezwzględnie unikać przebywania w zbyt suchych zadymionych oraz zakurzonych pomieszczeniach. Pacjent jest także zobowiązany do powstrzymania się od papierosów przez co najmniej miesiąc od zabiegu.
Poprawa drożności nosa, którą poczuje pacjent następuje po około 7-10 dniach od zabiegu, natomiast na pełny powrót do sprawności - uzyskanie całkowitej drożności nosa trzeba poczekać miesiąc. Przy zabiegu łączonym z wykonaniem konchoplastyki czas gojenia się, może wydłużyć się do ok. 2 miesięcy.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl